E-konstruktor.pl

..projekty maszyn i urządzeń..

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Brykieciarka hydrauliczna

Brykieciarka hydrauliczna - opis wykonaniaBrykieciarka hydrauliczna

Brykieciarka hydrauliczna to z pozoru skomplikowane urządzenie. Jednak gdy zagłębimy się w zasadę działania tego urządzenia to okazuje się, że wcale nie jest to aż tak skomplikowane. Właściwie można ją samemu zbudować, a koszt też nie musi być wielki. Postaram się tutaj odpowiedzieć na pytanie"Jak zbudować brykieciarkę hydrauliczną?" w oparciu o swoje doświadczenia. Mam nadzieję, ze materiał okaże się pomocny. Opis powstał w oparciu o własne doświadczenia przy budowie amatorskiej brykieciarki, która jak się później okazało parametrami nie ustępuje maszynom przemysłowym. Wiele zależy od wykonawcy i zastosowanych materiałów.

 

Brykieciarka w widoku 3D           

 

Jeżeli mamy dostęp do trocin, słomy, zrębki lub innych materiałów, które można sprasować to budowa takiej brykieciarki jak najbardziej jest wskazana. Trocinami czy słomą nie przerobioną ciężko jest palić w naszych piecach lub wręcz jest to niemożliwe. Ale jeżeli te materiały poddamy obróbce to już zupełnie inaczej to wygląda. Brykieciarka hydrauliczna potrafi sprasować takie materiały sypkie dzięki czemu uzyskujemy brykiet, który pali się i daje się transportować jak drewno. A nawet lepiej. Brykiet z brykieciarki hydraulicznej jest bardzo dobrej jakości, jeśli nie najlepszej. Jest twardy i nie rozsypuje się. Ma kształt wałków fi60mm i długości około 8-10cm.

Koszt zbudowania maszyny z całą pewności zwróci nam się po 2-3 sezonach grzewczych. A jeśli jeszcze zaopatrzymy sąsiadów w brykiet to nawet można  na tym zarobić.

Brykieciarkę można wykonać w różnych wersjach wydajnościowych. Począwszy do 50kg/h wydajności i zasilania silnikiem 4,5kW, a skończywszy na wydajności 250kg/h  i silniku zasilającym 15kW. Wszystko zależy od tego na co się decydujemy i jakie zasilanie zastosujemy. Czy chcemy dużo produkować brykietu czy tylko dla siebie.

Przedstawiony tutaj opis budowy brykieciarki hydraulicznej został tak skonstruowany, że można łatwo dopasować parametry maszyny do własnych potrzeb. Oczywiście koszt wykonania będzie różny. W wersji 50kg/h możemy brykieciarkę zbudować za kilka tysięcy ale jeśli chcemy wydajność 250kg/h to na samym siłowniku i hydraulice wyjdzie na 2tyś zł różnicy! Dlatego ważne jest przeanalizowanie materiału i podjęcie decyzji. Ważny jest również dostęp do surowca. Bo co nam z maszyny, która przerobi 4t trocin dziennie jeśli mamy dostęp na przykład do jednej tony.

Pamiętać również trzeba, że słoma musi być rozdrobniona przed zbrykietowaniem. A każdy materiał (zarówno trociny, słoma, torf, miał węglowy) musi być suchy czyli może zawierać do 18% wilgotności.


Przejdź DALEJ                             POBIERZ pełny opis.Zmieniony ( Poniedziałek, 20 Sierpień 2012 08:53 )  

Warto odwiedzić:

Ulubione miejsca:
statystyka