E-konstruktor.pl

..projekty maszyn i urządzeń..

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Piasta łuparki świdrowej

PIASTA ŁUPARKI ŚWIDROWEJ

Piasta jest elementem równie ważnym co świder gwintowany. Musi być mocna. Wał jak największej średnicy, a łożyska dobrze zabezpieczone. Ponieważ podczas pracy występują bardzo duże siły nie wystarczy zabezpieczenie łożysk segerem. Może je po prostu wyrwać. Najlepszą i zarazem chyba najstarszą metodą jest wykonanie piasty z rury grubościennej, a jako zabezpieczenie łożysk zastosowanie dekielków czy to gwintowanych czy też przykręconych śrubami. Optymalnie byłoby zastosować łożyska stożkowe. Nie należy lekceważyć sił działających na łożyska.

Ja już wspomniałem średnica wału powinna być możliwie największa. Jeżeli świder ma wykonany gwint 1" to znaczy że średnica wału gwintowanego w mm będzie wynosić około 33mm. Jest to bardzo dużo. Czyli wał w najgrubszym miejscu będzie miał około 50mm, a pod łożyska 40-50mm. Wał o takim przekroju gwarantuje spokojną prace bez awarii. 

Średnica wału pod koło pasowe nie ma większego znaczenia. Powinna być raczej znormalizowana. Ponieważ koła pasowe są wykonywane z mniejszymi otworami dla przykładu 25mm będzie odpowiednią średnica, można na taki wymiar z łatwością zakupić koło pasowe. Ważne aby wymiar był metryczny czyli w mm. W Polsce raczej mało stosuje się kół pasowych z wymiarami calowymi.

Długość wału czy całej piasty powinna być jak najmniejsza. Nic nie daje zwiększanie długości piasty. Takie same obciążenie przenosi wał z łożyskami w rozstawie 100mm co i 200mm. Zastosowanie jednak krótszej piasty ma swoje plusy. Łuparka powinna zajmować możliwie jak najmniej miejsca. Skrócenie maksymalnie piasty oznacza, że cały stolik również może być krótszy. Optymalny wymiar piasty to około 125mm (wymiar samej rury).

Obudowa wału powinna być solidnie przymocowana do blatu stolika śrubami gatunku przynajmniej 8.8.

I nie zapomnijmy, żeby łożyskom od czasu do czasu dostarczyć trochę smaru!

Piastę o parametrach jak w opisie możesz zakupić tutaj: ŁUPARKI DO DREWNA

WAŻNE!

W artykule pominąłem opis zastosowanie jako piasty wału w oprawach z łożyskami wahliwymi typu UCP. Niestety kiepska jakość takich łożysk jak również to, że nie są to łożyska stożkowe dyskwalifikuje zastosowanie ich do solidnej łuparki. Niewątpliwą zaleta jest mały koszt wykonania takiej piasty. Zakup dwóch opraw UCP z łożyskami i wykonanie wału - na tym koniec. Ale jak to będzie działać wiem dokładnie. Niestety wielu producentów takie stosuje, Być może to działa ale osobiście nie mam dobrego zdania na temat takiego rozwiązania. I jestem za tradycyjną piastą, która gwarantuje bezpieczną prace maszyny. Dlatego w ofercie naszego sklepu nie znajdziesz wałów w oprawach UCP, a jedynie solidne piasty z łożyskami stożkowymi.

Podobnie sprawy się mają z osadzaniem świdrów bezpośrednio na wale silników elektrycznych. Chociaż wiem, że to działa i wielu tak robi to nie pochwalam tego i odradzam. Jest to skrajnie niebezpieczne! Ze względu chociażby na wysokie obroty. Poza tym wał silnika można ugiąć i to bardzo łatwo! Zakres obrotów pracy świdra jest o wiele niższy od obrotów nominalnych silnika. Świder można zatem zwyczajnie przegrzać.

 

 

Zmieniony ( Niedziela, 09 Wrzesień 2012 11:48 )  

Warto odwiedzić:

Ulubione miejsca:
statystyka