E-konstruktor.pl

..projekty maszyn i urządzeń..

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home

Łuparka do drewna hydrauliczna - opis wykonania

Łuparka hydrauliczna do łupania drewna
W tym dziale postaram się opis proces budowy łuparki hydraulicznej do drewna. Była już mechaniczna-stożkowa, pora więc na hydraulikę. W końcu jest uważana za najbardziej ekonomiczną!  Dodatkowym atutem jest tutaj duży stopień bezpieczeństwa podczas pracy z taką maszyną.
Jak widać jest to prosta konstrukcja. Zbudowana w oparciu o ogólnodostępne materiały. Raczej przeznaczona do użytku domowego. Dlatego proponuję zapoznać się z praca tej maszyny już na samym początku. Być może jest to to co akurat potrzebujesz, a równie dobrze maszyna ta może nie spełniać Twoich oczekiwań i poprostu szukasz czegoś większego, szybszego, bardziej solidnego.
 

 
 
 Jeżeli dalej czytasz ten opis to znaczy, że maszynka jednak nie jest taka zła i zaciekawiła Cię. W takim razie zapraszam do zapoznania się ze szczegółami technicznymi.
 
Zasada działania
Zacznijmy więc od tego, że w łuparce hydraulicznej drewno jest łupane za pomocą siłownika hydraulicznego. Siłownik nabija drewno na klin działając na niego siłą nacisku około 5-8ton. To w zupełności wystarcza. W całym układzie musi oczywiście pracować pompa hydrauliczna, która wytworzy potrzebne ciśnienie. Z reguły jest napędzana silnikiem elektrycznym. Chyba, że chcemy łupać z dala od domu i linii energetycznej. Wtedy stosujemy napęd z wałka traktora (WOM).
Wychodzę jednak z założenia, że drewno łupiemy blisko domu. Nie chcemy jednak płacić dużych rachunków za prąd. Nasza maszyna musi być oszczędna i ekonomiczna! W dodatku tania w budowie. Uwzględniając powyższe wybieram silnik 3kW do napędu pompy w naszej łuparce.
 
Pompa hydrauliczna
Wybór pompy jest równie istotny co silnika. Nie może być zbyt wydajna, bo silnik nie da sobie rady. Nie może jednak być i za mała, bo siłownik będzie za wolno działał. Optymalnie będzie jak czas ruchu pracy siłownika zamknie się w 2 sekundach. Dodatkowo powrót 2 sekundy. Daje to nam 4 sekundy na cykl - klocek drewna. Ale nie zawsze trzeba siłownik wychylać maksymalnie, co jeszcze bardziej skraca czas pracy. Pamiętajmy jednak o tym, że łuparka ta łupie drewno na dwie części, w więc przy dużych średnicach musimy jeszcze połówki przetrącać. Po uwzględnieniu tego wszystkiego wychodzi na to, że drewno dużej średnicy łupane na cztery kawałki zajmie nam około 10 sekund. Oczywiście szacunkowo, bo są różne rodzaje drewna i nie każdemu się spieszy itd itd...Czasy te można potwierdzić na filmach. W opisywanej maszynie zastosowałem pompe PZ18A. Bardzo popularna (C-330), tania ale wytwarza tylko 100atm. Dla bardziej wymagających polecam coś mocniejszego.

Siłownik
W parze z pompą idzie siłownik. Średnica tłoka musi być taka, by przy nominalnym ciśnieniu pracy pompy (Pnom) siłownik dał nam nacisk 5ton. Natomiast przy chwilowym maksymalnym ciśnieniu (Pmax - producent każdej pompy podaje taką wartość, może ono trwać około 30sekund) powinniśmy uzyskać nacisk 7-8ton.W tej maszynie użyłem siłownik o średnicy tłoka 80mm.
 
Rozdzielacz hydrauliczny
Sprawa dosyć prosta, bo występuje tylko jeden siłownik. Warto jednak zaznaczyć, że rozdzielacz powinien w pozycji "0" przepuszczać olej (przelewać) do zbiornika. Wtedy w całym układzie hydraulicznym nie wystepuje wysokie ciśnienie gdy siłownik nie pracuje. Oszczędza nam to pobór prądu, bo silnik nie jest wtedy obciążony,przewody hydrauliczne, silnik elektryczny i co najważniejsze pompe hydrauliczną! Poprostu gdy zmieniamy kloc drewna, czy sięgamy po nowy pompa przelewa olej nie wytwarzając ciśnienia i mniej się zużywa. Praca całego układu nastapi dopiero wtedy gdy rozdzielacz załączymy w pozycje "1"-praca lub "2"-powrót.

 
Poza wymienionymi już elementami potrzebne będą: przewody hydrauliczne, zbiornik na olej,filtr oleju, sprzegło do połączenia silnika z pompą, elementy ramy, klin łupiący, mocowania siłownika, koła jezdne, włącznik silnika elektrycznego.
 
Przyszła pora na testy. Proszę zobaczyć jak radzi sobie maszynka z klockami jesionowymi. Akurat taki gatunek miałem pod ręką. Wkrótce kolejne filmy z innymi gatunki drewna, żeby nie było wątpliwości!

Zmieniony ( Poniedziałek, 20 Sierpień 2012 09:39 )  

Warto odwiedzić:

Ulubione miejsca:
statystyka