E-konstruktor.pl

..projekty maszyn i urządzeń..

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Łuparka do drewna mechaniczna stożkowa (świdrowa)

Łuparka do drewna mechaniczna stożkowa swidrowa - opis budowy.

Opis budowy łuparki do drewna mechaniczne stożkowej (świdrowej)

Wszystko zaczęło się kila lat temu. Był okres przygotowywania opału na zimę. Zapewne również wielu z Was corocznie przypada przyjemność rozłupania kilku lub kilkunastu kubików drewna opałowego. W naszych stronach jest to przeważnie drewno bukowe, w mniejszej ilości dąb, brzoza. Niestety po przewaleniu takiej ilości drewna siekierą dość mocno odczuwałem kręgosłup. I właśnie z tego powodu powstał pomysł zbudowania łuparki świdrowej. Nie było wtedy możliwości zakupu gotowego świdra gdyż były to narodziny takich maszyn. Pozostawało więc go wykonać ręcznie na tokarce.

Przedstawiam kilka filmów, które pokazują efekt tej pracy i zarazem możliwości maszyny. Koszt wykonania był niewielki. Właściwie najdroższym elementem jest szpic stożkowy, gwintowany. Nakręcony jest na wałek, a ten z kolei obsadzony w łożyskach tocznych. Szpic można odkręcać, wymieniać. Z drugiej strony na wałku jest koło pasowe. Napęd z silnika elektrycznego (można również wykonać w wersji do traktora i wtedy napęd jest z wałka) przez 2 paski klinowe, koniecznie dwa!

 

 

Prezentowana maszyna działa już 9 lat i szpic jest nienaruszony.

Jednak czasy się zmieniły i dziś wygląda to tak:

 

Świdry wykonane są na maszynach CNC, hartowane. Zresztą dziś już mało kto wykonuje je "z reki". Niewielu to potrafi. Czasem wykonuję takie świdry ręcznie żeby nie zapomnieć lub pod nietypowe zamówienie np. ze skokiem x10mm.

Cena nowego szpica to wydatek około 150zł - SPRAWDŹ.

Resztę można dorobić samemu lub zaadoptować jakiś wałek np. od piły tarczowej. Silnik 3kW ale powinien być 4,5kW (akurat nie miałem pod ręką). Musi być dosyć duże koło pasowe na wałku, żeby trochę zredukować obroty. Lub można zastosować silnik wolnoobrotowy np. 930 obr/min i wtedy wystarczy małe koło pasowe.

Stożek z odpowiednio naciętym gwintem można osadzać bezpośrednio na silniku elektrycznym, odpada koszt wału, 2xkoła pasowego. Nie jest to polecane przeze mnie rozwiązanie ale jednak przez niektórych stosowane. Osobiście polecam jednak zastosowanie osobnej piasty dla świdra.

Właściwa stal i dobrze wykonany stół (blat) to gwarancja pracy przez wiele sezonów (ten z filmów działa już 9 lat)

Wiele zależy od profilu gwintu. Źle nacięty gwint objawia się tym, że kloc drewna trzeba z wielką siła nabijać, pchać na szpic. Praca z dobrym świdrem ma być przyjemnością, a nie męczarnią. Poza tym to niebezpieczne, jak musimy silnie pchać drewno.

Zobacz filmy gdzie praca jest swobodna i bezpieczna:

 Na tym filmie łupane jest drewno z brzozy:

 

 Więcej szczegółów technicznych w menu po lewej.

Opis budowy szpica jak i całej maszyny otrzymuje każdy klient sklepu E-konstruktor przy zakupie świdra bądź dowolnych części do budowy łuparek świdrowych.

Możesz zatem zakupić odpowiedni stożek gwintowany (świder do łuparki) wykonany ze stali 40H przez sprawdzonego producenta z dostawa do domu:

STOŻKI GWINTOWANE DO ŁUPAREK - WEJDŹ

Świdry te są wykonywane na maszynach CNC, utwardzane, z głęboko naciętym gwintem. Na zakupiony stożek otrzymasz pisemną gwarancje producenta 12 miesięcy. W dziale  łuparek znajdziesz również inne akcesoria potrzebne do wykonania łuparki świdrowej.
Zmieniony ( Niedziela, 09 Wrzesień 2012 17:37 )  

Warto odwiedzić:

Ulubione miejsca:
statystyka